İskender Kordu

ÇALIMBAY'IN ESERİ

İskender Kordu

Göreve geldikten sonra ikinci maçına çıkan Rıza Çalımbay Samsunspor maçında da üstüste ikinci galibiyetin mimarı oldu. Gerek onbir seçimi gerekse hamleleriyle 9 eksiğe rağmen oyunu çok iyi yönetti. Samsunspor’u da tebrik etmeliyiz.

Son 15 dakika oyundan düşseler de ortaya koydukları direnç, taktik disiplin ilerleyen haftalar için iyi bir Samsunspor izleyeceğimizi ortaya koydu. Rıza Çalımbay’ın bu galibiyeti kesinlikle küçümsenmemeli.

Çalımbay’ın skor 1-1 olduktan sonra akın akın gelen Samsunspor ataklarına karşı yapmış olduğu Tayfur Bingöl ve Demir Ege hamleleri gerçekten mükemmeldi. Ortasahayı dörtleyerek topu ve oyunu ele geçiren Çalımbay teknik adam olarak oyunu mükemmele yakın yönetti. Hiçbir şekilde panik yapmayarak eldeki mevcut oyuncularla en iyisini yaptı.

Son bölümde farkı da kaçıran Beşiktaş Rıza Çalımbay yönetiminde iki maçı da onbirde oynayan bir çok eksiğe rağmen kazanarak yoluna devam etti. Burak Yılmaz döneminde daha önce de yazdığım gibi hem Galatasaray hem de Antalya maçında facia kadro seçimleri ve maçı vermek için yapılan hamlelerden dolayı kaybedildi.

Rıza Çalımbay son derece akıllı ve zeki tercihlerle Burak Yılmaz’a da cevabını sahada en iyi şekilde vermiş oldu. Samsunspor’u da mücadelesi nedeniyle kutluyorum. Çok pozitif bir oyun ortaya koydular. Güçleri ancak son 15 dakikaya kadar yetti. Bu maçta son bölümde net fırsatlar kaçırsa da Muleka’yı beğendiğimi söyleyebilirim.

Necip Uysal yine üstüne düşenin fazlasını yaptı. Çalımbay’ın özellikle skor 1-1’ken yaptığı Tayfur ve Demir Ege değişiklikleri hücum sürekliğli anlamında da Beşiktaş’ın atak oyununu öne çıkaran ve Samsunspor’un direncini bitiren hamleler oldu. Beşiktaş kongrede sonuç ne olursa olsun Rıza Çalımbay gibi bir akılla yoluna devam etmeli.

O kadar eksiğe rağmen üstüste alınan galibiyetler kesinlikle Rıza Çalımbay’ın eseri. Çalımbay’ın 18 sene sonra dönüşü bir teknik adam olarak gerçekten muhteşem oldu.

Yazarın Diğer Yazıları