İskender Kordu

HAKAN ÇALHANOĞLU DEĞİL SALİH ÖZCAN

İskender Kordu

Milli Takımımızın son 16 turuna katılması için önünde Çekya maçı kaldı. Montella’nın ikinci maçtaki kadro tercihlerini gördükten sonra işimizin çok zor olduğunu düşünüyorum. Zor olduğunu düşünmem kadromuzun kötülüğünden değil Montella’nın tercihlerinden dolayı. Salih Özcan gibi ortasaha dinamosunu sadece Gürcistan maçında zaman geçirmek için 90+1. Dakikada sahaya süren Montella tam bir futbol düşmanı bana göre. 
Bunu Montella’dan bağımsız olarak düşünüyorum. Milli Takım Çekya maçında istediği sonucu almak istiyorsa öncelikle ortasahada yazacağımız ilk isim Salih Özcan olmalı. Bu şartlarda Hakan Çalhanoğlu’nu hala ilk tercih olarak ortasahada kullanılmasına gerek yok. Hakan Çalhanoğlu kesinlikle kulübeye gitmeli ve dinlendirilmeli. Nedeni ise merkez ortasahada bir oyuncu nasıl konumlanmalı, toplu ve topsuz oyunu nasıl oynamalı dersini sahada uygulamalı olarak Salih Özcan’dan almalı. Salih Özcan’la birlikte merkezde kesinlikle Orkun Kökçü ve Okay Yokuşlu alternatif olarak da Kaan Ayhan olmalı. Hakan Çalhanoğlu bu Milli Takımda ancak alternatif olur. Cenk Tosun da bu maç için biçilmiş kaftan bana göre ileri uçta. Eğer kanatlardan da iyi ortalar gelirse Cenk Tosun Çekya önünde skor problemini de çözer diye düşünüyorum. Bu yüzden kenarlarda da fizik gücü yüksek Barış Alper Yılmaz ile Kenan Yıldız birlikte yer değiştirerek oynamalı. İlk iki maçta beklentilerin uzağında kalan Barış Alper’in yerine alternatif olarak da 
Semih Kılıçsoy da en azından onbirde başlayıp 45 dakika bakılmalıdır. Bu bölgede Cenk Tosun ve Semih Kılıçsoy uyumunu da düşündüğümüzde çözüm için iyi bir alternatif olacaktır. Ortasahayı ve hücum hattını doğru konumlandırdığınızda zaten savunma hattını hangi oyunculardan kurarsanız kurun Portekiz maçında yiyeceğiniz baskıyı yemezsiniz. Böyle bir oyun şablonunda stoperlerden bile skor katkısı alabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları