Kadir Küçükay

Arı ile Sinek arasındaki fark nedir biliyor musunuz?

Kadir Küçükay

İyi günler
Bu haftaki köşe yazımda dünya üzerinde birlikte yaşadığımız uçan kanatlılar arasında yer alan Arı ve Sinek arasında ne fark var biliyor musunuz sorusuna cevap arayacağım.

Bilim adamları bu konuda bir araştırma yapmışlar.
Arılar ile sinekleri bir şişenin içine koyarak ağzı açık bir şekilde dibi ışığa ağzı karanlığa gelecek şekilde yan yatırmışlar.

Arılar ışık olan tarafa yani şişenin dibine doğru üşüşmüşler.
Sinekler ise karanlığa yani karanlığa doğru yönelerek şişeden dışarıya çıkmışlar. Bu tespit Arıların akılsız sineklerin ise akıllı oldukları yönünde düşünce oluşturabilir. Bilim adamlarına göre insan yaşamında Arılar çok önemli rol oynarlar.

Arılar nerede hangi çiçekten besleneceklerini çok iyi bilirler. Yüzlerce kovan ve petekler arasında kendilerine ait olanı bulurlar ve yumurtalarını oraya bırakırlar.

Peki, çok akıllı olan bu arılar neden şişenin ağzı açık olan tarafından dışarı çıkmayı değil de değil de dibine karanlık olan yöne doğru hareket ederler.

Çok ilginç değil mi?
Arılar ışığa doğru yürürlerken her zaman önlerine çıkan tüm engellere rağmen yollarından vazgeçmezler ve o engelleri aşmak için de bedel ödemeyi göze alırlar. Sinekler ise karanlıkta sıvışanlar kaçanlardır. Karanlığa doğru yürüyenlerdir. Korkak yüreksiz sinsi ve ilkesiz yaratıklardır.

Onlar sadece kendi menfaatlerini düşünürler. Nerede yiyecek varsa orada olurlar. Arıları kovalarsanız sizlerle savaşırlar. Savaşırken iğnelerini batırdıklarında öleceklerin bildikleri halde ölümü göze alırlar ve savaşa devam ederler,

Sinekler ise her zaman kaçarlar. Sonra da geri dönerler ve yemeklere konarlar. Arılar yumurtalarını sadece kovanlarına sinekler ise her yere bırakırlar. Sinekler Bataklıklarda çöplüklerde yaşarlar çünkü onlar için yaşadıkları ve yumurtalarını bıraktıkları yerlerin önemi yoktur.

İnsanlar da tıpkı Arılar gibidir. Şişenin dibine yani aydınlığa doğru yürümeyi tercih ederler. Çünkü yürek azim sevgi ve dürüstlük ilkeleri vardır. Yaşadıkları topluma ve kendilerine karşı saygı duyarlar.

İşte Arılar ile Sineklerin arasındaki farklar bunlar.
Arı mı?
Sinek mi?
Tercihi siz yapın
Bu bir alıntıdır

Saygılarımla

Kadir Küçükay

 

Yazarın Diğer Yazıları