Kadir Küçükay

TFF Bölgesel Amatör Lig 1. Grup analizi

Kadir Küçükay

Sevgili dostlar

Bugün köşe yazımda TFF Bölgesel Amatör Lig 1. ve 2. grubun analizini yapacağım. 2023-24 sezonunda İstanbul Bölgesel Amatör ligde 1.grupta 16 takım, 2.grupta 3 takım ile temsil ediliyor.

Statüye göre 1.grupta yer alan 16 takımdan ligi 1.sırada bitiren takım 2024-25 sezonunda TFF 3.lige terfi edecek. 1. grupta son 6 sırayı alan 6 takım da süper amatör lige düşecek.

TFF BAL 2. grupta ise 3 takım yer alıyor. Bunlardan İstanbul sıralamasında 1. olan takım ligde kalacak. 2. olan takım play out maçı oynayacak. 3. olan takım da süper amatör lige düşecek. 2. grupta 1 İstanbul takımı şampiyon olarak TFF 3.lige çıkarsa 2. olan takım play out maçı oynamayacak ve ligde kalacak. 
Ligin 24. haftasına gelindiğinde şampiyonluk iddiasını sürdüren takımlar:

1.Beykoz İshaklıspor                 50 puan
2.İstanbul Beylikdüzüspor 46 puan
3.Maltepe spor                          45 puan
4.İnkılap F.K                               43 puan
5.Nişantaşı                                 42 puan
6.Beylerbeyi 1911 F.K                 41 puan

Lider Beykoz İshaklıspor Aydın Dursun hoca yönetiminde en yakın rakibinin 4 puan önünde lider durumda. Ligin bitimine 7 maç daha var. 

Beykoz İshaklı spor takımının maçları: (D)  Nişantaşıspor, Sarıyer Yeni Mahalle, (D) Yeni Ufukspor, Haliçspor, (D) Beylerbeyi 1911 F.K, (D) Kartalspor, İnkılap F.K  takımları ile oynayacak. Bilhassa ligde kalma mücadelesi veren alt sırada yer alan takımlarla oynanacak maçlar çok zor ve çekişmeli geçer, Bu sebeple Beykoz İshaklı sporun önünde zorlu bir mücadele süreci var

 2.sıradaki İstanbul Beylikdüzüspor: (D) Vefaspor, Şile Yıldızspor, (D) Alibeyköyspor, İstanbul Anadolu F.K, (D) Nişantaşı, Sarıyer Yeni Mahalle, (D) Yeni Ufukspor. İstanbul Beylikdüzüspor takımının da işi kolay değil, düşme potasında yer alan takımlar ile oynayacak.

3.sıradaki Maltepespor: (D) Alibeyköyspor, İstanbul Anadolu F.K, (D) Nişantaşıspor, Sarıyer Yenimahalle, (D) Yeni Ufukspor, Haliçspor, (D) Beylerbeyi 1911 F.K. Teknik sorumlu Hasan Ali Cesur hocanın yönetimindeki Maltepespor takımının da şampiyonluk şansı var ama zorluk derecesi yüksek maçlar oynayacak,

4.İnkılap F.K takımı: (D) İstanbul Anadolu F.K, Nişantaşıspor, (D) Sarıyer Yeni Mahalle, Yeni Ufuk, (D) Haliç, Beylerbeyi 1911 F.K, Beykoz İshaklıspor. Şenol Demir hoca yönetimindeki İnkılap spor şampiyon adayları arasında yer alıyor ama onlarında işi zor.

5.sırada yer alan Nişantaşıspor: (D) Beykoz İshaklıspor, (D) İnkılap F.K, Maltepespor, (D)Bayrampaşaspor, İstanbul Beylikdüzüspor, (D) Küçükçekmecespor, Vefaspor. Teknik sorumlu Cahit Kesler hoca yönetimindeki Nişantaşı spor mütevazı kadrosu ile şampiyonluk mücadelesi veriyor, sürpriz yapabilirler.
Beylerbeyi 1911 F.K: (D) Sarıyer Yeni Mahalle, Yeni Ufukspor, (D) Haliçspor, Kartalspor, Beykoz İshaklıspor, (D) İnkılap F.K, Maltepespor. Beylerbeyi 1911 takımı teknik sorumlu Fatih Aşık hoca ile çıkışa geçti şampiyonluk şansı da var, son 3 maçını şampiyonluk iddiası olan takımlarla oynayacak.

TFF Bölgesel Amatör Lig 1.grupta önümüzdeki haftalarda oynanacak maçlar şampiyonluğu belirleyecektir. Beykoz İshaklı takımı liderlik koltuğunda hedef takım olduğu halde oynadığı maçlarda son dakikalarda da olsa maç kazanıyorlar. Bu da şampiyonluk yolunda bir işaret olabilir. Kısacası 1. grupta üst sıralarda yer alan 6 takım da şampiyonluk iddialarını sürdürüyorlar.

Alt sıralarda ligde kalma mücadelesi de devam ediyor:

9.İstanbul Anadolu F.K  32 Puan
10.Şile Yıldız spor          30 puan
11.Sarıyer Yenimahalle   30 puan
12.Yeni Ufuk spor           24 puan
13.Kartal spor                  22 puan
14.Bayrampaşa  spor      16 puan
15.Vefa Spor                   15 puan
16.Haliç Spor                   8 puan
Bu grupta son 6 sırada yer alan 5 takım düşme hattında yer alıyor. 11.sırada yer alacak olan  1 takım süper amatör lige düşecek. 

Anadolu F.K kalan maçları: İnkılap F.K, (D) Maltepespor, Bayrampaşa, (D) İstanbul Beylikdüzü, Küçükçekmece, (D) Vefa ve Şile Yıldız.

 Şile Yıldız spor maçları: Bayrampaşa, (D) İstanbul Beylikdüzü, Küçükçekmece, (D) Vefa, (D) Kartal, Alibeyköy, (D) İstanbul Anadolu F.K.

Sarıyer Yenimahalle maçları: Beylerbeyi 1911 F.K, (D) Haliç, İnkılap F.K, (D)Maltepe, Bayrampaşa, (D) İstanbul Beylikdüzü, Küçükçekmece. 1. grupta ligden düşme tehlikesi yaşayan Sarıyer Yenimahalle ile Şile Yıldız spor 30 puandalar İstanbul Anadolu F.K ise 32 puanda. Bu 3 takımdan birinin düşme olasılığı var. Sarıyer Yenimahalle takımının şampiyonluk iddiasını sürdüren takımlarla oynayacağı maçlar çok önemli. Bu maçlar hem şampiyonluğu hem de ligde kalacak takımı belirleyecek olma ihtimali yüksek ama belli olmaz

Futbol sürprizlerle dolu bir oyundur.
Kim şampiyon olacak?
Kimler düşecek?
Bekleyip göreceğiz
Kalın sağlıcakla

Yazarın Diğer Yazıları