Ali Kemal Demir

İstanbul'da amatör ligler

Ali Kemal Demir

Ben bizim Hakemleri anlamıyorum, takım son dakikada gol atınca sahanın içinde teknik alandaki Antrenör, Yönetici, 10 futbolcu ve hatta tribünden sahaya atlayanlar bile girip Torres sevinci yapıyorlar. Hakem "beyler buyurun yerinize geçin" diyor.
Futbolcunun birisi tedavi olurken bir ayağı oyun alanı çizgisinin dışına basınca, 'izinsiz oyun alanını terk ettin al sana sarı kart, oyuncunun sarı kartı da vardı; Hooop kırmızı kart' 
Sonra kendilerine aleni bir şekilde küfür edeni "aman bu takım 2-0 önde, dakika 90+1, maç bitiyor. bu bana küfür etti ama bunu da atarsam sayıları 6'ya düşüyor, başıma iş almayayım" diye hakaretleri duymazdan geliyorlar. 
İstanbul'da son yıllarda özellikle 2.Amatör Lig ve U17 Liglerinde büyük sorunlar oluyor. Bunun nedeni, U17 Ligindeki oyuncunun yaşından dolayı çok cesur ve atılgan hareketlerde bulunması. 2.Amatör Ligde ise, hafta içinde çok maç olmasından dolayı (bu sene 8 oldu) İl Hakem Kurulu'nun yeterli Hakem bulamaması ve takımların kimi bulursa sahaya sürmesi... 
Gelecek sezon İstanbul'da amatör liglerin Eylül'ün 3'üncü haftası değil, Ağustos ayının son haftası başlaması gerekir. İkinci transferin ise eskiden olduğu gibi alt lige değil üst lige olması daha yerinde olur. Bu şekilde olursa parası olan değil oyuncu yetiştiren şampiyon olur. 
Bir takım düşünün, 2.Amatör Ligde BAL'dan 3, Süper Amatör Ligden 8 ve 1.Amatör Ligden 5 oyuncu aldı. Bu takım şampiyon oldu, gelecek sezon bu oyuncuları takımda tutamaz. Belki de Lige girmeyecekler.

Ayrıca, Bölgesel Amatör Ligdeki Hakemlerin bir alt ligde en az 25 maç yönetmeden BAL’a alınmaması gerekir. Düdük çalmasını bilmeyen, bayrak tutmasını bilmeyen BAL’da sahaya çıkıyor. Ve Hakemlerin 85’nci dakikadan sonra yalandan gösterdiği sarı kartların sayılarındaki büyük artışın da değerlendirilmesi gerekir. Diğer takımın gazını almak için ellerinde sarı kart gezenler var. Takımlar TFF’ye para ödüyor.
Son olarak şunu ifade edeyim, Amatör liglerde saha olaylarında Yönetici eylemlerinde kişiye maç cezası değil, para cezası verilmesi yerinde olur.  Hakemlerin, Gözlemci ve Saha Komiseri ile aynı ağızdan yazdıkları bazıları fazlasıyla uydurma raporlardan dolayı hasız ceza alanlar hakkını nerede arayacak? Hakemlere de ceza verilmesi gerekir. 3.Ligde kural hatası yapan bir Hakemin aldığı 6 haftalık cezanın araya birlerinin girmesi ile 2 maça düşürüldüğünü hesaplarsak bunun da önüne geçecek tarafsız ve hakkaniyetli Uzlaşma Çözüm Kurulları’nın var olması sağlanmalıdır.
Ali Kemal Demir

Yazarın Diğer Yazıları